2019 Final Points

Our 2018 Points Program
Is Fun & Rewarding

1) THE POINTS SYSTEM ~ There will be several events during the season at which time points can be earned toward the TRACK CHAMPIONSHIP. The points awarded for entering an event will be 20 points per race for attendance (You must physically be at the tract to be awarded attendance points; you can not just purchase a tech card). Points for each round of competition won will be 10 points. The bonus points for attendance will be given out as follows:

* Each points program racer entering the first race of the season, will receive 30 BONUS POINTS.

2) Track Points Program Champions win the Following:

* A Champion jacket.

* A Gold Card which gives free admission for all points races for the following year.

* A beautiful trophy commemorating the accomplishment.

* TOP Dragster/TOP ET & MOD ET Points participants can register for the IHRA Summit Super Series Program. www.ihra.com

3) Each class must have 10 points participants in order to receive full prize package.

2018 Summit Super Series Rules & Regulations

1) Join IHRA Summit SuperSeries which includes IHRA membership benefits, Summit Super Series license and special registration number (commonly called the "X Number") that you will run as your car number. The second digit of the number will be the letter X. This membership will allow you to participate in the Summit Super Series at Thunder Valley Dragways.

If you are running a car in TOP/TOP DRAGSTER and another car in MOD, you must register and get X numbers for both vehicles.

If you have a full membership in IHRA that will be current through the 2018 season already, simply call and get your X number for $10.

2) If you race at Thunder Valley Dragways you are automatically in the points program, so you don't need to sign up for points.

3) Race at Thunder Valley Dragways while running your Summit Super Series X number. Your Summit Super Series eligibility does not begin until you register with IHRA and run the X number as your car number.

4) If you have the best win to loss ratio in MOD ET (No Box), TOP Draster/TOP ET (Box) or Jr. Dragster You will be invited to the Summit Super Series National Championships at the World Finals in Memphis, TN.

2018 Points Standings & Race Results
RACE RESULTS
May 5 & 6 May 11 & 12 RAINOUT May 26, 27 & 28 June 1, 2 & 3
June 16 & 17 June 29 & 30 & July 1 July 14 & 15 July 27, 28 & 29
Aug 11 & 12 Aug 24, 25 & 26 Sept 1, 2 & 3 Sept 15, & 16
MOD ET
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
G65 Barc Smith - Winner Marion, SD 650
PX84 Gary VanVeldhuizen - Runner Up Inwood, IA 520 Won Run Off
0X31 Cory Heckenlaible - 3rd Utica, SD 520
TX78 Doug Bierle - 4th Ethan, SD 490 Won Run Off
S303 Steven Schoenwald Marion, SD 490
O777 Rick Hancock Kimball, SD 490
TX30 Fred Hantke Hartford, SD 480
TX7Y Jarod Guthmiller Mitchell, SD 470
AX53 Ben Lamprecht Lennox, SD 470
B210 Jerry Robinson Wayne, NE 470
K528 Nathan Walz Freeman, SD 470
OO56 Eric Heirigs Menno, SD 420
AX01 Sam McCarty Rock Rapids, IA 410
AX00 Joe McCarty Rock Rapids, IA 400
TX65 Ryan Thorson Florence, SD 390
K527 Charlie Walz Freeman, SD 390
5X66 Glenn Walz Freeman, SD 320
OO95 Tyler Goehring Lesterville, SD 320
TX05 Larry Lamprecht Allen, NE 290
KX52 Wayne King Sioux Falls, SD 290
O174 Matt Sommervold Beresford, SD 280
O514 Ryan Grosz Wayne, NE 280
TX32 Janell Lamprecht Allen, NE 260
PX67 Alec VanVeldhuizen Inwood, IA 260
1X68 Jim Metzger Brandon, SD 260
0X08 Dan Ide Parker, SD 240
5XLT Lee Thedens Sioux Falls, SD 220
O117 Laurie Ward Watertown, SD 220
GG90 Joe Hoffman Melvin, IA 200
A608 Darren Rue Lakefield, MN 200
5782 Todd Shuman Sioux Falls, SD 200
KX51 Daren Cranny Plankinton, SD 190
5X18 Cody Kriens Hartford, SD 180
O265 JR Ward Watertown, SD 180
OO23 Gordon Kliegel Watertown, SD 170
1959 Ernie Kohrs Marion, SD 170
5X03 Ken Ludwig Hawarden, IA 160
OO18 Cory Jackson Castlewood, SD 160
5199 Brian Grosz Worthing, SD 160
4X81 Dustin Sullivan Mitchell, SD 150
O188 Jamey Gloe Clark, SD 150
1X67 Barry Selland Woonsocket, SD 140
R507 Darrin Rossow Lakefield, MN 140
512J Brian Johnson Webster, SD 140
BS70 Brad Schardin Marion, SD 120
M550 Britt Aaseby Becker, MN 120
OO15 Troy Nusz Sioux Falls, SD 110
OO19 Preston Nelson Maskell, NE 110
OO67 Scott Benson Brandon, SD 110
5144 Terry Grosz Delmont, SD 110
O169 Rick Underberg Humboldt, SD 90
O101 Larry Stauffacher Sioux Falls, SD 80
O222 Clark Danielson Hawarden, IA 80
N552 Nancy Chilson Byron, MN 80
O570 Tanner Wiese Luverne, MN 80
5757 LJ Engels Watertown, SD 80
TX16 Colton Bierle Dimock, SD 70
PX72 Brian VanVeldhuizen Inwood, IA 70
O100 Jarrod McFarling Sioux Falls, SD 70
O288 David Brady Sioux Falls, SD 70
S1091 Brad Thedens Harrisburg, SD 70
5592 Stet Mutchelknaus Freeman, SD 70
O128 Dave Miller Mitchell, SD 60
O195 Daryl Martinsen Viborg, SD 60
OO77 John McLaughlin Grand Forks, ND 50
O177 JR Krueger Columbus, NE 50
O189 Paul Hejna Yankton, SD 50
O501 Mike Verba Sioux Falls, SD 50
Q505 Mark Zach Wayne, NE 50
E547 Ken Buck Peever, SD 50
1111 Kim Muntefering Mitchell, SD 50
5428 Daryl Lahrs Bronson, IA 50
5773 Randy Klein Lincoln, NE 50
5806 Gerry Picek Aurora, NE 50
OO47 Joe Kocmich Yankton, SD 40
O207 Greg Baker Valentine, NE 40
O323 Cory Kumpf Creston, NE 40
V502 Doug Volenec Hagen City, WI 40
E531 Bryan Augustad Chester, SD 40
F582 Dan Thelin Sisseton, SD 40
A836 Rich Mjolsness 40
1255 Christine Verba Sioux Falls, SD 40
5451 Mike Berens Dunlap, IA 40
5707 Dan Wiese Luverne, MN 40
O352 Craig Brady Sioux Falls, SD 30
O354 Robert Heckenlaible Menno, SD 30
P413 Jim Passow Milaca, MN 30
E505 Mike Erickson Ortonville, MN 30
M561 Cary Myers Salina, KS 30
653X Ed Rothschadl Fargo, ND 30
0X10 Jamie Kwasniewski Webster, SD 20
1X66 Michael Barringer Ocheyden, IA 20
2X67 Darwin Peterson Ida Grove, IA 20
O131 Thad Olson Centerville, SD 20
O138 Aron Nickelson Lynd, MN 20
O264 Joe Gacke Hudson, SD 20
O378 Todd Sell Langford, SD 20
O393 Brian Myers Salina, KS 20
O409 Jeff Otto Watertown, SD 20
O416 Tom Lone Pier Pont, SD 20
O452 Scott Oban Dakota City, IA 20
O507 Lynn Engels Watertown, SD 20
R516 Randy Rasmussen Mankato, MN 20
J518 Jake Smutey Lincoln, NE 20
D520 Travis Marsh Delft, MN 20
N573 Gary Kosen Moorhead, MN 20
O596 Charlie Berner Watertown, SD 20
O689 Mitchell Anderson Rosholt, SD 20
O850 Chad Clement Tabor, SD 20
5214 Dwaine Davis Bennett, CO 20
5960 Dave Magee Watertown, SD 20
8318 Darren Bahnson Lesterville, SD 20
PRO BIKE
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
2770 Brian Klinghagen - Winner Lennox, SD 530
2771 Dylan Klinghagen - Runner Up Lennox, SD 520
1044 Terry Schweigert - 3rd Sioux Falls, SD 510
1108 Dan Howes - 4th Tea, SD 320
T58 Tim Sullivan Sioux Falls, SD 230
O316 Jeff Garrett Montrose, SD 210
1053 Bret Byer Parker, SD 140
O565 Tom Foley Hartford, SD 100
1024 Nick Olson Sioux Falls, SD 100
1812 Tom Peschel Sioux City, IA 100
O146 Ron Horne N Sioux City, SD 70
1X02 Matt Moen Harrisburg, SD 60
A598 Gary Klinghagen Tea, SD 60
510J Bryan Johnson Webster, SD 50
1031 Nick Salmen Sioux City, IA 50
1054 Dan Lewis Sioux City, IA 50
1073 Bailey Irwin Kingsley, IA 50
H576 Rodney Hopf Huron, SD 40
1069 Larry Hoffman Armour, SD 40
1679 George Brown Rapid City, SD 40
O540 Charles Snyder Selfridge, ND 30
MX81 Mike Reverts Luverne, MN 20
1046 Trent Bonser Sherburn, MN 20
1116 James McGaugh Ashton, SD 20
1118 Steven VanderPol Geddes, SD 20
1316 Ken Lawrence Rapid City, SD 20
5047 Alex Larson Huron, SD 20
PRO TROPHY
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
OO66 Josh Kocmich - Winner Volin, SD 590
0X08 Dan Ide - Runner Up Parker, SD 540
OO15 Troy Nusz - 3rd Sioux Falls, SD 470
O850 Chad Clement - 4th Tabor, SD 460
OO85 Tessa Verba Plankinton, SD 450
5X66 Glenn Walz Freeman, SD 390
TV532 Jennifer Lamprecht Lennox, SD 370
OO47 Joe Kocmich Yankton, SD 360
O100 Jarrod mcFarling Sioux Falls, SD 340
8698 Mike Sila Mapleton, IA 330
351C Josh Dragstra Hartford, SD 280
O173 Chad Sommervold Alcester, SD 270
O182 Sean Thorson Florence, SD 240
OO31 Haylie Tysdal Montrose, SD 220
TV001 Nicki Roth Tea, SD 210
1X67 Barry Selland Woonsocket, SD 210
OO75 Brenden Blakney Sioux Falls, SD 210
5127 Jack Beutler Watertown, SD 180
157A Trey Jensen Langford, SD 170
4420 Perry Bootsma Edgerton, MN 160
BX51 William Picek Corsica, SD 120
O128 Dave Miller Mitchell, SD 120
O158 Daren Jensen Langford, SD 120
O193 John Nelson Sioux Falls, SD 120
O333 Tyler Waege Watertown, SD 120
O225 Make Warnke Primghar, IA 100
OO18 Kellyn Jackson Castlewood, SD 90
OO95 Tyler Goehring Lesterville, SD 90
O232 Paul Marsh Windom, MN 90
OO17 Tim Kocmich Yankton, SD 80
O137 Pat Hartinger Aberdeen, SD 80
O153 Daren Sell Aberdeen, SD 80
1969 Jake Caldwell 80
OO19 Preston Nelson Maskelll, NE 70
OO57 Brian Goehring Lesterville, SD 70
O156 Tyler Jensen Langford, SD 70
O256 Miron Fisk Watertown, SD 70
O302 Brett Johnson Mitchell, SD 70
O309 Ray Stevens Lakefield, MN 70
O159 Brian Beek Lake Wilson, MN 60
O223 Eldon Turner Hudson, SD 60
O275 Zach Zanter Menno, SD 60
O306 David Fuhr Harrisburg, SD 60
O330 Evan Ohlrogge Woonsocket, SD 60
O331 Elliott Ohlrogge Woonsocket, SD 60
O409 Jeff Otto Watertown, SD 60
TV594 Mike Johnson Slayton, MN 60
A880 Ryan Chacula Dundee, MN 60
S1042 Julie Carroll Oakes, ND 60
S1091 Nick Lickteig Dell Rapids, SD 60
O111 Rod Cramer Volga, SD 50
O127 Carl Stickney Watertown, SD 50
K129 Kendra Hansen Windom, MN 50
O185 Dave Hewitt Worthing, SD 50
O208 Butch Engelke Sutherland, IA 50
O217 Louie Kozak Yankton, SD 50
O269 John Meyer Slayton, MN 50
A928 Chris Eirck Sanborn, IA 50
3300 Mike Antil Aberdeen, SD 50
DM15 Dan Preheim Marion, SD 40
O220 Adam Sleth Canton, SD 40
O228 Doug Hooth Huron, SD 40
O244 Ryan Nickelson Lynd, MN 40
O250 Garry Wielcamp Goodwin, SD 40
O283 Les Hyronimus Lennox, SD 40
O288 David Brady Sioux Falls, SD 40
O305 Joe Lair Lake Mills, IA 40
O367 John Cohoon Wichita, KS 40
O400 Shaun Zanter Menno, SD 40
5224 John Hladky Stewart, NE 40
CT05 Cole Leiging Primghar, IA 30
S1091 Lee Thedens Sioux Falls, SD 30
O138 Aron Nickelson Lynd, MN 30
O411 Ryan Mogck Brandon, SD 30
O428 Connor Carlson Parker, SD 30
O501 Mike Verba Sioux Falls, SD 30
N552 Nancy Chilson Byron, MN 30
S663 Kent Stewart Reliance, SD 30
L023 Clint Brunner Sioux Falls, SD 20
O106 Aaron Fischer Brewster, MN 20
O177 JR Krueger Columbus, NE 20
B185 Kelly Blakney Harrisburg, SD 20
O194 Jon Waltjer Lennox, SD 20
O249 Joel Mathiowetz Comfrey, MN 20
O287 Nicole Reuland White Lake, SD 20
O314 Kelsey Turner Beresford, SD 20
O395 Michael Karels Plymouth, MN 20
O420 Brandon Cuvach Yankton, SD 20
O427 Dominick Seivell Watertown, SD 20
O450 Robert Heckenlaible Menno, SD 20
O451 John Overby Yankton, SD 20
A502 Les Lage Wayne, NE 20
D520 Travis Marsh Delft, MN 20
B549 Ray Johnson Norfolk, NE 20
A681 William Kleink Primghar, IA 20
1091B Brad Thedens Harrisburg, SD 20
1255 Christine Verba Sioux Falls, SD 20
8188 Jacob Gubb Hawarden, IA 20
8227 Bruce Hartley Huron, SD 20
SUPER TROPHY
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
OO62 Brian Walz - Winner Yankton, SD 560
OO94 Mike Longstreet - Runner Up Pipeston, MN 470 Won Run Off
OOO2 Terry Bartak - 3rd Page, NE 470
OO21 John Overby - 4th Yankton, SD 390
5X67 Del Johnke Lennox, SD 370
O225 Lacee Fedeler Madison, SD 370
OO97 Ron Ewalt Volin, SD 360
E531 Bryan Augustad Chester, SD 360
8074 Brandon Longstreet Pipestone, MN 260
OO99 Kyle Schulz Phillip, SD 200
O152 Lucas Blow Yankton, SD 200
OO88 Thomas TenFingers Yankton, SD 190
O440 Jolene Borman Rock Rapids, IA 190
OO34 Nicole Criddle Sioux Falls, SD 170
OO75 Brenden Blakney Harrisburg, SD 140
LD12 Gene Gross Marion, SD 110
OO73 Austin Licht Parker, SD 110
OO96 Jack Smith Sioux Falls, SD 100
O143 Matt Halbkat Webster, SD 100
OO57 Brian Goehring Lesterville, SD 90
O197 Jerry Herndon Sioux Falls, SD 90
O474 Dan Durrence Rock Rapids, IA 90
O240 Julia Kocmich Yankton, SD 80
OO28 Steve Birney Lake Norden, SD 70
OO89 Kobi Terpstra Brandon, SD 70
OO93 Kristina Bouska Yankton, SD 70
1134 Dennis Bremmon Webster, SD 70
O126 Dawn Magstadt Mitchell, SD 60
O163 Jason Standiford Sioux Falls, SD 60
O187 Dan Creegan Parker, SD 60
O328 Josh Miller Harrisburg, SD 60
OO31 Haylie Tysdal Montrose, SD 50
O112 Jared Koch Windom, MN 50
O142 Martin Lawrensen Volin, SD 50
O180 Michael Erickson Ortonville, MN 50
O260 Tom Bleyenberg Edgerton, MN 50
O363 Eric Christofferson Langford, SD 50
O159 Brian Beek Lake Wilson, MN 40
O332 Nikki Giessinger Watertown, SD 40
O100 Jarrod McFarling Sioux Falls, SD 30
O140 Tony Buckles Ainsworth, NE 30
O327 Nick Olson Sioux Falls, SD 30
O423 Joe Lanauer Albion, NE 30
3137 Nathan Nelson Yankton, SD 30
8180 Andrew Erickson Montevideo, MN 30
O116 Travis Swenson Richfield, MN 20
O218 John Pederson Turkey Ridge, SD 20
O238 Steve Wenz Huron, SD 20
O248 Ryan Olson Stickney, SD 20
O355 Tyler Jensen Langford, SD 20
O419 Jeff Fox Watertown, SD 20
O428 Connor Carlson Parker, SD 20
O761 Bruce Hartley Huron, SD 20
8350 Shawn Johnson Pipestone, MN 20
8351 Dustin Johnson Pipestone, MN 20
TOP DRAGSTER
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
5XXX Tom Gall - Winner Beresford, SD 540
TX01 Preston Engbrecht - Runner Up Marion, SD 470
5X05 Mark Wudel - 3rd Tea, SD 460
3X30 Scott Henderson - 4th Vermillion, SD 440
5X15 Tony Henderson Vermillion, SD 420
TX27 Chris Gall Tripp, SD 420
TX89 Mike Beckwith Sioux Falls, SD 420
4X51 Wade Lardy Tea, SD 320
TX18 Kellyn Jackson Castlewood, SD 230
5688 Roger Hopf Madison, SD 230
TX19 Shelly Tilberg Ethan, SD 210
5X07 Wade Opp Sioux Falls, SD 200
H597 Serena Hopf Madison, SD 200
X513 Stacey Wiese Brandon, SD 140
TX15 Hanner Tilberg Ethan, SD 120
5710 Ehrin Nelson Yankton, SD 120
5568 Greg Thompson Bruce, SD 110
WX64 Ryan Willis Mitchell, SD 60
5591 Devon Long Mitchell, SD 60
5265 Cal Belden Aberdeen, SD 40
5983 Tom Nygaard Watertown, SD 30
5000 Dustin Long Mitchell, SD 20
TOP ET
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
KX50 Terry Koch - Winner Sioux Falls, SD 550
5X25 BJ Boles - 2nd / 3rd Lake Park, IA 490
5228 Tyler Robinson - 2nd / 3rd Wayne, NE 490
NX67 Adam Lamprecht - 4th Sioux Falls, SD 470 Won Run Off
TX51 Cal Lamprecht Sioux City, IA 470
1X20 Jim Schuett Worthington, MN 450
5X58 Tony Lemker Lake Park, IA 440
5X16 Tony Henderson Vermillion, SD 420
3X36 Scott Henderson Vermillion, SD 400
P590 Josh Picek Marion, SD 380
AX15 Jim Anderson Hawarden, IA 370
TX16 Colton Bierle Dimock, SD 370
ZX63 Kristi Anderson Hawarden, IA 340
BX62 Greg Breitbarth Akron, IA 330
O257 Larry Meyer Winside, NE 300
562C Jeff Rue Waverly, MN 300
SX21 Eric Schoenfelder Platte, SD 240
5X80 Don Nolan Parker, SD 240
1079 Gary Bockorny Sioux Falls, SD 240
GX72 Edwin Gall Tyndal, SD 150
TX73 Cory Giessinger Watertown, SD 150
JX72 Joe Small Akron, IA 140
O191 Josh Harry Sioux City, IA 130
4X81 Dustin Sullivan Mitchell, SD 120
A710 Lowell Anderson Hudson, SD 110
5X00 Bruce Dvoracek Lesterville, SD 90
5052 Kris Thies Hoskins, NE 90
CX78 Kevin Bach Watertown, SD 80
O111 Rod Cramer Volga, SD 80
565N Trevor Wirtjes Melrose, MN 80
1060 Steven VanderPol Platte, SD 80
5X03 Ken Ludwig Hawarden, IA 60
KX51 Darin Cranny Plainkinton, SD 60
0X60 James Harry Hawarden, IA 60
OO66 Josh Kocmich Volin, SD 60
O406 Dan Heikes Winside, NE 50
B513 Gary Buer Lake Preston, SD 50
N558 Ron Wirtjes Wheaton, MN 50
8227 Jody Rossow Heron Lake, MN 50
AX00 Joe McCarty Rock Rapids, IA 40
O541 Bob Thiel Dumont, MN 40
H557 Robert Halverson N Platte, NE 40
5X08 Michael Dvoracek Harrisburg, SD 30
0X31 Cory Heckenlaible Utica, SD 30
550R Rich Ripley Rosh City, MN 30
AX01 Sam McCarty Rock Rapids, IA 20
5X5N Brad Nickerson Truman, MN 20
RX87 Justin Roetman Vermillion, SD 20
O127 Carl Stickney Watertown, SD 20
O178 Lowell Anderson Hudson, SD 20
O482 Jeremey Fedeler Madison, SD 20
O497 Jon Larson Sioux Falls, SD 20
R507 Darrin Rossow Lakefield, MN 20
A608 Darren Rue Lakefield, MN 20
4503 Wade Opp Sioux Falls, SD 20
5000 Dustin Long Mitchell, SD 20
SHOOTOUT BOX
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
5XXX Tom Gall - Winner Beresford, SD 440
TX01 Preston Engbrecht - Runner Up Marion, SD 410
5X58 Tony Lemker - 3rd Lake Park, IA 400
5X15 Tony Henderson - 4th Vermillion, SD 380
TX27 Chris Gall Tripp, SD 340
1X20 Jim Schuett Worthington, MN 310
3X30 Scott Henderson Vermillion, SD 300
P590 Josh Picek Marion, SD 300
TX16 Colton Bierle Dimock, SD 250
SX21 Eric Schoenfelder Platte, SD 250
4X51 Wade Lardy Tea, SD 250
BX62 Greg Breitbarth Akron, IA 240
9675 Mark Wudel Tea, SD 240
5X25 BJ Boles Lake Park, IA 230
TX18 Kellyn Jackson Castlewood, SD 210
X513 Stacey Wiese Brandon, SD 210
5228 Tyler Robinson Wayne, NE 210
562C Jeff Rue Waverly, MN 200
5688 Roger Hopf Madison, SD 200
GX72 Edwin Gall Tyndall, SD 190
H597 Serena Hopf Madison, SD 190
4503 Wade Opp Sioux Falls, SD 180
TX19 Shelly Tilberg Ethan, SD 170
5X80 Don Nolan Parker, SD 140
4X81 Dustin Sullivan Mitchell, SD 140
O482 Jeremey Fedeler Madison, SD 140
5000 Dustin Long Mitchell, SD 140
WX64 Ryan Willis Mitchell, SD 130
TX73 Cory Giessinger Watertown, SD 130
5568 Greg Thompson Bruce, SD 130
O111 Rod Cramer Volga, SD 120
AX15 Jim Anderson Hawarden, IA 100
TX15 Hanner Tilberg Ethan, SD 90
CX78 Kevin Bach Watertown, SD 90
1060 Steven VanderPol Geddes, SD 90
TX89 Mike Beckwith Sioux Falls, SD 80
5X08 Michael Dvoracek Harrisburg, SD 70
5591 Devon Long Mitchell, SD 70
5710 Ehrin Nelson Yankton, SD 60
565N Trevor Wirtjes Melrose, MN 50
5773 Randy Klein Lincoln, NE 50
5X5N Brad Nickerson Truman, MN 40
T007 Justin Jury Huron, SD 40
8257 Jody Rossow Heron Lake, MN 40
RX87 Justin Roetman Vermillion, SD 30
O406 Dan Heikes Winside, NE 30
5806 Gerry Picek Aurora, NE 30
5983 Tom Nygaard Watertown, SD 30
TX51 Cal Lamprecht Sioux City, IA 20
NX67 Adam Lamprecht Sioux Falls, SD 20
O131 Thad Olson Centerville, SD 20
O257 Larry Meyer Windside, NE 20
O497 Jon Larson Sioux Falls, SD 20
O522 Jim Fall New Castle, WY 20
O541 Bob Thiel Dumount, MN 20
550R Rich Ripley Rush City, MN 20
H557 Robert Halverson N Platte, NE 20
N558 Ron Wirtjes Wheaton, MN 20
559A Jarod Holmberg Mitchell, SD 20
586T Santo Greco Moscow Mills, MO 20
T889 Pat Frederick Baltic, SD 20
1056 Mike Robertson Mitchell, SD 20
5130 Brian Wood Bellevue, NE 20
6681 Ron Haupert Hospers, IA 20
5265 Cal Belden Aberdeen, SD 20
SHOOTOUT NO BOX
FINALS
TOTAL POINTS
TX30 Fred Hantke - Winner Hartford, SD 510
PX84 Gary VanVeldhuizen - Runner Up Inwood, IA 480
TX78 Doug Bierle - 3rd Ethan, SD 460
1X68 Jim Metzger - 4th Brandon, SD 400
O850 Chad Clement Tabor, SD 390
0X31 Cory Heckenlaible Utica, SD 380
AX01 Sam McCarty Rock Rapids, IA 360
AX00 Joe McCarty Rock Rapids, IA 310
O777 Rick Hancock Kimball, SD 310
OO47 Joe Kocmich Yankton, SD 300
5XX5 Tony Henderson Vermillion, SD 290
0X08 Dan Ide Parker, SD 290
5X18 Cody Kriens Hartford, SD 290
OO56 Eric Heirigs Menno, SD 290
OO66 Josh Kocmich Volin, SD 290
TX7Y Jarod Guthmiller Mitchell, SD 280
OO15 Troy Nusz Sioux Falls, SD 280
TX65 Ryan Thorson Florence, SD 280
OO85 Tessa Verba Plankinton, SD 280
5XLT Lee Thedens Sioux Falls, SD 270
O169 Rick Underberg Humboldt, SD 270
OO17 Timothy Kocmich Yankton, SD 260
K528 Nelson Walz Freeman, SD 260
A608 Darren Rue Lakefield, MN 260
BS70 Brad Schardin Marion, SD 230
F636 Marvin Kohrs Humboldt, SD 230
OO67 Scott Benson Brandon, SD 220
O117 Laurie Ward Watertown, SD 210
S303 Steven Schoenwald Marion, SD 210
5730 Scott Henderson Vermillion, SD 210
4X81 Dustin Sullivan Mitchell, SD 200
8698 Michael Sila Mapelton, IA 200
GG90 Joe Hoffman Melvin, IA 190
O100 Jarrod McFarling Sioux Falls, SD 170
O203 Perry Schneekloth Brandon, SD 170
OO23 Gordon Kliegel Watertown, SD 150
5X66 Glenn Walz Freeman, SD 150
1X67 Barry Selland Woonsocket, SD 150
O128 Dave Miller Mitchell, SD 150
O265 JR Ward Watertown, SD 150
O288 David Brady Sioux Falls, SD 150
PX67 Alec VanVeldhuizen Inwood, IA 140
O157 Trey Jensen Langford, SD 140
O333 Tyler Waege Watertown, SD 140
O195 Daryl Martinsen Viborg, SD 130
O501 Mike Verba Sioux Falls, SD 130
512J Brian Johnson Webster, SD 130
S1091 Brad Thedens Harrisburg, SD 130
O174 Matt Sommervold Beresford, SD 120
O514 Ryan Grosz Wayne, NE 120
M550 Britt Aaseby Becker, MN 120
5005 Terry Hollmann Armour, SD 120
B210 Jerry Robinson Wayne, NE 110
O321 Randy Filter Ethan, SD 110
BX51 William Picek Corsica, SD 100
O127 Carl Stickney Watertown, SD 100
O136 Matt Antil Madison, SD 100
O137 Pat Hartinger Aberdeen, SD 100
O173 Chad Sommervold Alcester, SD 100
O314 Kelsey Turner Beresford, SD 100
O331 Elliott Ohlrogge Woonsocket, SD 100
R507 Darrin Rossow Lakefield, MN 100
TX80 Keith Kretzschmar Bristol, SD 90
O158 Daren Jensen Langford, SD 90
O264 Joe Gacke Hudson, SD 90
2770 Brian Klinghagen Lennox, SD 90
8200 Shayne Becker Marion, SD 90
OO11 James Wilde Lake Preston, SD 80
O111 Rod Cramer Volga, SD 80
O131 Thad Olson Centerville, SD 80
O138 Aron Nickelson Lynd, MN 80
O153 Todd Sell Langford, SD 80
O188 Jamey Gloe Clark, SD 80
O223 Eldon Turner Hudson, SD 80
O228 Doug Hooth Huron, SD 80
O502 Bill Wittstruck Mitchell, SD 80
J550 Joyce Aaseby Becker, MN 80
1034 Chris McGuire Watertown, SD 80
2771 Dylan Klinghagen Lennox, SD 80
4420 Perry Bootsma Edgerton, MN 80
OO18 Kellyn Jackson Castlweood, SD 70
OO24 Mike Robertson Mitchell, SD 70
KX51 Darin Cranny Plankinton, SD 70
KX52 Wayne King Sioux Falls, SD 70
PX72 Brian VanVeldhuizen Inwood, IA 70
O181 Pat Thelin Lennox, SD 70
T499 Jeff Sederstrom Sioux Falls, SD 70
A577 Tony Buckles Ainsworth, NE 70
A880 Ryan Chacula Dundee, MN 70
5201 Jeff Hollmann Mitchell, SD 70
806 Gerry Picek Aurora, NE 70
8104 Tyler Heitman S Sioux City, NE 70
O156 Tyler Jensen Langford, SD 60
O187 Sean Thorson Florence, SD 60
O194 Jon Waltjer Lennox, SD 60
O307 Jeff Metzger Sioux Falls, SD 60
O570 Tanner Wiese Luverne, MN 60
5413 Alex Wiese Brandon, SD 60
5X33 Tom Lewis Hudson, SD 50
4X51 Wade Lardy Tea, SD 50
G65 Barc Smith Marion, SD 50
OO95 Tyler Goehring Lesterville, SD 50
K129 Kendra Hanson Windom, MN 50
O168 Matthew Martinsen Beresford, SD 50
O362 John Muchow Sioux Falls, SD 50
O411 Ryan Mogck Brandon, SD 50
P413 Jim Passow Milaca, MN 50
E505 Mike Ericson Ortonville, MN 50
E547 Ken Buck Peever, SD 50
O830 Brian Anderson Mora, MN 50
1094 JR Bailey Parker, SD 50
1095 Jesse McNamara Parker, SD 50
1111 Kim Muntefering Mitchell, SD 50
1255 Christine Verba Sioux Falls, SD 50
6317 Matt Bjordal Centerville, SD 50
5X5N Brad Nickerson Truman, MN 40
OO31 Haylie Tysdal Montrose, SD 40
OO77 John McLaughlin Grand Forks, ND 40
169A Kirk Martinsen Beresford, SD 40
O256 Miron Fok Watertown, SD 40
O286 Jerry Engels Watertown, SD 40
O306 Dave Fuhr Harrisburg, SD 40
O324 Kelly Blakney Harrisburg, SD 40
O373 Daren Minion Bingham Lake, MN 40
O386 Matthew Adams Harrisburg, SD 40
F582 Dan Thelin Sisseton, SD 40
1679 George Brown Rapid City, SD 40
1969 Jake Caldwell Windom, MN 40
5127 Jack Beutler Watertown, SD 40
5525 Rod Neugebauer Mitchell, SD 40
5811 Bill Goldammer Mitchell, SD 40
8227 Bruce Hartley Huron, SD 40
8316 Alan Jensen Columbia, SD 40
0X10 Jamie Kwasniewski Webster, SD 30
O154 Jeff Knutson Akron, IA 30
O232 Paulf Marsh Delft, MN 30
O241 Trent Bonser Sherburn, MN 30
O283 Les Hyrnimus Lennox, SD 30
O268 Jim Anderson Watertown, SD 30
O309 Ray Stevens Lakefield, MN 30
O310 Tras Olson Bath, SD 30
O364 Ed Caskey Hawarden, IA 30
O393 Brian Myers Salina, KS 30
M413 Tracy Kirk Centerville, SD 30
O438 Jackson Grassel Woonsocket, SD 30
V502 Doug Volenec Hager City, WI 30
J518 Jake Smutny Lincoln, NE 30
M561 Cary Myers Salina, KS 30
565N Trevor Wirtjes Melrose, MN 30
1046 Trent Bonser Sherburn, MN 30
5047 Alex Larson Huron, SD 30
5757 LJ Engels Watertown, SD 30
OO62 Brian Walz Yankton, SD 20
2X67 Darwin Petersen Ida Grove, IA 20
OO75 Brenden Blakney Harrisburg, SD 20
MX81 Mike Reverts Luverne, MN 20
OO96 Jack Smith Sioux Falls, SD 20
O106 Aaron Fischer Brewster, MN 20
O118 Jayson Christofferson Watertown, SD 20
O120 Kalee Jackson Castlweood, SD 20
141M Ron Mckenney Canton, SD 20
O150 Duane Carlson Centerville, SD 20
O163 Jason Standiford Sioux Falls, SD 20
O166 Roger Austin Sioux Falls, SD 20
O170 Rodney Weisser Mitchell, SD 20
O177 JR Krueger Columbus, NE 20
O178 Rodney Weisser Mitchell, SD 20
O215 Juan Thomas Sioux Falls, SD 20
O262 Brandon Puttmann Colton, SD 20
O302 Luke Johnson Mitchell, SD 20
O305 Joe Lair Lake Mills, IA 20
O323 Cory Kumpf Creston, NE 20
O330 Evan Ohlrogge Woonsocket, SD 20
O367 John Cohoon Wichita, KS 20
O383 Jon Karli Watertown, SD 20
O405 Jason Christofferson Langford, SD 20
O406 Dylan Klarenbeek Hill, MN 20
O408 Corey Lone Aberdeen, SD 20
O409 Jeff Otto Watertown, SD 20
O412 Kenny Davis Ankeny, IA 20
O413 Cole Paul Grimes, IA 20
O416 Tom Lone Pierpont, SD 20
O431 Alan Goldammer Fulton, SD 20
510J Bryan Johnson Webster, SD 20
R516 Randy Rasmussen Mankato, MN 20
D520 Travis Marsh Delft, MN 20
523C Adam Cox Mankato, MN 20
O540 Charles Snyder Selfridge, ND 20
351C Josh Dragstra Hartford, SD 20
N573 Gary Kosen Moorhead, MN 20
653X Ed Rothschadl Fargo, ND 20
S663 Kent Stewart Reliance, SD 20
O689 Mitchell Anderson Rosholt, SD 20
O740 Matt Butler Sioux Falls, SD 20
A836 Rich Mjolsness Beresford, SD 20
1003 Bruce Hartley Huron, SD 20
1116 James McGaugh Ashton, SD 20
1044 Terry Schweigert Sioux Falls, SD 20
1069 Larry Hoffman Armour, SD 20
S1042 Julie Carroll Oakes, ND 20
1091A Nick Lickteig Dell Rapids, SD 20
1110 Matthew Petty Brandon, SD 20
1316 Ken Lawrence Rapid City, SD 20
2060 Treg Olson Bath, SD 20
5000 Dustin Long Mitchell, SD 20
5451 Mike Berens Dunlap, IA 20
5633 Tom Lewis Hudson, SD 20
5707 Dan Wiese Luverne, MN 20
5782 Todd Shuman Sioux Falls, SD 20
5966 Chad Fergen Brookings, SD 20
8171 Tyler Collins Reville, SD 20
8318 Darren Bohnson Lesterville, SD 20
8334 Jason Jennings Mitchell, SD 20
MUSTANG
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
O143 Matt Halbkat - WINNER Webster, SD 130
O136 Matt Antil - Runner Up Madison, SD 100
O124 Dan Ide Parker, SD 90
O225 Lacee Fedeler Madison, SD 90
O232 Paul Marsh Windom, MN 70
O296 Justin Jury Huron, SD 70
O850 Dawn Clement Tabor, SD 40
O330 Evan Ohlrogge Woonsocket, SD 30
O239 Brad Bixler Hitchock, SD 20
MOPAR
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
O264 Joe Gacke - WINNER Hudson, SD 200
O223 Eldon Turner - Runner Up Hudson, SD 140
OO24 Mike Robertson Mitchell, SD 120
O295 Jeff Keiser Beresford, SD 120
T499 Jeff Sederstrom Sioux Falls, SD 110
O150 Duane Carlson Centerville, SD 100
O168 Matthew Martinsen Beresford, SD 100
O291 Roger Blake Centerville, SD 100
M413 Tracy Kirk Centerville, SD 100
R507 Darrin Rossow Lakefield, MN 100
O193 John Nelson Sioux Falls, SD 90
O314 Kelsey Turner Beresford, SD 90
6317 Matt Bjordal Centerville, SD 90
BS70 Brad Schardin Marion, SD 80
O241 Trent Bonser Sherburn, MN 70
O287 Nicole Reuland White Lake, SD 70
O154 Jeff Knudson Akron, IA 60
O197 Jerry Herndon Sioux Falls, SD 60
O383 Jon Karli Watertown, SD 60
O830 Brian Anderson Mora, MN 60
P413 Jim Passow Milaca, MN 50
O165 Lance McKenney Canton, SD 40
O169A Kirk Martinsen Beresford, SD 40
O246 Pat Hartinger Aberdeen, SD 40
O255 Brad Harms Viborg, SD 40
O292 Nicholas Blake Centerville, SD 40
M561 Cary Myers Salina, KS 40
1134 Dennis Bremmon Webster, SD 40
4X51 Wade Lardy Tea, SD 30
O238 Steve Wenz Huron, SD 30
O393 Brian Myers Salina, KS 30
O440 Zach Borman Rock Rapids, IA 30
5759 Sam Reuland White Lake, SD 30
O112 Jared Koch Windom, MN 20
O131 Thad Olson Centerville, SD 20
255A Neil Muenchow Freeman, SD 20
O256 Miron Fisk Watertown, SD 20
O300 Michael Moulton Jasper, MN 20
O359 Tanner Stunes Mitchell, SD 20
O373 Daren Minion Bingham Lake, MN 20
O387 Josh Martinsen Tea, SD 20
O425 LaVern Lentz Huron, SD 20
425A` Bruce Hartley Huron, SD 20
8259 Laene Jensen Erwin, SD 20
8318 Ron Karli Watertown, SD 20
B.O.P
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
5201 Jeff Hollmann - WINNER Mitchelll, SD 140
O188 Jamey Gloe - Runner Up Clark, SD 130
O203 Perry Schcloth Brandon, SD 120
O275 Zach Zanter Menno, SD 80
O299 Ed Dorneman Watertown, SD 80
O215 Juan Thomas Sioux Falls, SD 60
O294 Steve Ollerich Dell Rapids, SD 60
4420 Perry Bootsma Edgerton, MN 60
O332 Nikki Giessinger Watertown, SD 50
BX51 William Picek Corsica, SD 20
O293 Ryan Nusshaum Valley Springs, SD 20
O336 Richard Holbrook II Sioux Falls, SD 20
O372 Szaun Bruesch Steen, MN 20
O394 Jade Thomas Sioux Falls, SD 20
8258 Nathaniel Skogen Sioux Falls, SD 20
JR. DRAGSTER
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
526X Jakob Flier - WINNER Valley Springs, SD 540
535X Kabren Jackson - Runner Up Castlewood, SD 480
705X Taylor Hansen - 3rd Anthon, IA 430
104X Alexis Medenwald - 4th Worthing, SD 390
1045 Sarena Olson Sioux Falls, SD 380
126X Kendra Lemberg Mission Hill, SD 330
O555 Abbygail Flewelling Moville, IA 270
O526 Van Long Mitchell, SD 250
570X Autum Hansen Anthon, IA 240
5036 Macy Washechek Clark, SD 230
7324 Hailey Cramer Volga, SD 210
1199 Penn Long Mitchell, SD 200
1035 Ashton Tilberg Mitchell, SD 180
591D Bailey Dornemann Watertown, SD 170
O532 Brechen Frederick Baltic, SD 150
5283 Braedon Puttmann Colton, SD 150
5805 Madison Schoenefeld Watertown, SD 130
1042 Dana Flewelling Moville, IA 110
5234 Avery Bootsma Edgerton, MN 110
508X Morgan Opp Sioux Falls, SD 50
532X Legend Frederick Baltic, SD 40
1098 Jessi Rossow Heron Lake, MN 20
HIGH SCHOOL
FINALS
CAR #
DRIVER
TOTAL POINTS
OO75 Brenden Blakney - WINNER Harrisburg, SD 230
O152 Lucas Blow - Runner Up Yankton, SD 210
O210 Evan Thorson Florence, SD 180
OO18 Kellyn Jackson Castlweood, SD 180
OO96 Jack Smith Sioux Falls, SD 180
O182 Sean Thorson Florence, SD 170
O213 Austin Strande Lake Preston, SD 170
O206 Allen Strande Lake Preston, SD 150
OO31 Haylie Tysdal Montrose, SD 150
O211 Jackson Nockals Kimballl, SD 130
O205 Holly Andrews Lake Preston, SD 120
O214 Sasha Andrews Lake Preston, SD 110
OO89 Kobi Terpstra Brandon, SD 110
O231 Logan Williams Lake Preston, SD 80
O209 Shelbi Lindner Gayville, SD 50
O308 Blade Olson Bath, SD 50
8111 Dylan Cramer Volga, SD 40
O398 Logan Bren Brookings, SD 20
Summit Super Series NO BOX
CAR #
DRIVER
ROUNDS WON / LOSS ROUNDS LEFT
PX84 Gary VanVeldhuizen - WINNER 18 / 7 0
0X31 Cory Heckenlaible 17 / 8 0
TX30 Fred Hantke 16 / 9 0
TX78 Doug Bierle 16 / 9 0
AX53 Ben Lamprecht 15 / 10 0
TX7Y Jarod Guthmiller 15 / 10 0
1X68 Jim Metzger 14 / 6 5
TX65 Ryan Thorson 13 / 10 2
AX00 Joe McCarty 11 / 12 2
AX01 Sam McCarty 11 / 12 2
KX52 Wayne King 8 / 8 9
TX32 Janell Lamprecht 8 / 7 10
TX05 Larry Lamprecht 8 / 6 11
PX67 Alec VanVeldhuizen 7 / 7 11
5XLT Lee Thedens 5 / 7 13
KX51 Darin Cranny 4 / 5 16
1X67 Barry Selland 2 / 4 19
5X12 Brian Johnson 2 / 2 21
5X03 Ken Ludwig 0 / 5 20
0X10 Jamie Kwasniewski 0 / 1 24
0X66 Kevin Cobb 0 / 0 25
1X66 Mike Barringer 0 / 0 25
2X67 Darwin Petersen 0 / 0 25
5X33 Tom Lewis 0 / 0 25
CX99 Mark Wagoner 0 / 0 25
TX23 Zach Taylor 0 / 0 25
5X5N Brad Nickerson 0 / 0 25
5XX5 Tony Henderson 0 / 0 25
5X67 Del Johnke 0 / 0 25
TX80 Keith Kretzschmar 0 / 0 25
Summit Super Series BOX
CAR #
DRIVER
ROUNDS WON / LOSS ROUNDS LEFT
5XXX Tom Gall - WINNER 20 / 5 0
KX50 Terry Koch 18 / 7 0
5X25 BJ Boles 17 / 8 0
TX51 Cal Lamprecht 16 / 9 0
TX01 Preston Engbrecht 15 / 10 0
NX67 Adam Lamprecht 15 / 10 0
1X20 Jim Schuett 15 / 10 0
5X16 Tony Henderson 15 / 7 3
5X05 Mark Wudel 15 / 6 4
5X58 Tony Lemker 14 / 11 0
3X30 Scott Henderson 13 / 10 2
TX89 Mike Beckwith 13 / 9 3
TX27 Chris Gall 12 / 11 2
BX62 Greg Breitbarth 10 / 10 5
AX15 Jim Anderson 10 / 10 5
3X36 Scott Henderson 8 / 10 7
TX16 Colton Bierle 8 / 10 7
5X15 Tony Henderson 8 / 9 8
5X07 Wade Opp 8 / 3 14
TX19 Shelly Tilberg 7 / 7 11
TX18 Kellyn Jackson 6 / 7 12
5X80 Don Nolan 5 / 7 13
4X51 Wade Lardy 5 / 11 9
SX21 Eric Schoenfelder 4 / 6 15
JX72 Joe Small 4 / 4 17
GX72 Edwin Gall 3 / 5 17
TX15 Hanner Tilberg 2 / 5 18
CX78 Kevin Bach 2 / 3 20
WX64 Ryan Willis 2 / 2 21
5X00 Bruce Dvoracek 1 / 4 20
0X60 Jim Harry 0 / 2 23
5X45 Devon Long 1 / 1 23
RX87 Justin Roetman 0 / 1 24
0X99 Jeremy Syrstad 0 / 0 25
1X34 Kelly Knudson 0 / 0 25
4X55 Dan Wilson 0 / 0 25
5X82 Greg Tilberg 0 / 0 25
5X94 Ovidio Diaz 0 / 0 25
TX20 Nick Engbrecht 0 / 0 25
HX62 Mike Hinsch 0 / 0 25
Summit Super Series Jr. Dragster FINAL
CAR #
DRIVER
ROUNDS WON / LOSS ROUNDS LEFT
526X Jacob Flier - WINNER 20 / 5 0
535X Kabren Jackson 17 / 8 0
705X Taylor Hansen 13 / 7 5
104X Alexis Medenwald 11 / 8 6
S08X Sarena Olson 11 / 8 6
PL1X Penn Long 6 / 5 14
126X Kendra Lemberg 5 / 9 11
BP1X Braedon Puttmann 0 / 4 21
057X Avery Bootsma 0 / 2 23
146X Carson Jennings 0 / 0 25
510X Trevor Harry 0 / 0 25
JP1X Jamin Peterson 0 / 0 25